Home » 2016 » decembar » 16 » Mi u Allahovom Poslaniku najljepši uzor imamo
Mi u Allahovom Poslaniku najljepši uzor imamo

Ispred nas je 'najluđa' noć u godini.

Ispred nas je 'lom' i 'ludi provod' nakon kojeg ćemo, i kao moralni i kao finansijski kokuzi – praznih duša i praznih džepova, zakoračiti u novih, nikom garantovanih, 365 dana noseći na plećima teret grijeha.

Ispred nas je, za neke, kraj jedne priče i početak druge, ali je to tek okretanje još jednog lista u knjizi našeg života.

Biti dobar, biti otvorena srca, biti široke ruke i osmijeha svježa, biti prvi u dobru i biti prvi u zlu – da se osudi i da se svaka nepravda otkloni i spriječi, biti tu jedni za druge – to je mnogo bolje od 'ludila' i 'loma', jer to su stepenice ka dunjalučkoj i ahiretskoj istinskoj sreći.

Još jednu uspješnu odgojno-obrazovnu godinu (2016.), i još jedno uspješno polugodište (šk. 2016/17. godine), završiše mališani iz Predškolske ustanove „Behar“, te učenici Osnovne škole „Đulistan“ i „Perzijsko-bosanskog koledža sa internatom“ – te ih zaokružiše programima povodom rođendana Božijeg poslanika Muhammeda (a.s.).

Predivnu priču na lađi odgoja i obrazovanja ove tri odgojno-obrazovne ustanove ispisaše njihni mornari (mališani i učenici) na čelu sa vrijednim kapetanima (njihnim odgajateljicama i profesorima), te sa inspirativnim govorima Ermina ef. Ahmića, Midhata ef. Čakalovića, Mensura ef. Malkića i naposljetku Zejda ef. Sokića.

Ovi prekrasni programi, iz dana u dan, u čast na našeg Poslanika, Božijeg miljenika Muhammeda (s.a.v.s.), u organizaciji „Perzijsko-bosanskog koledža sa internatom“, napajaše žedne duše učenika i profesora, koji posjetiše taj nepresušni izvor ljepote i inspiracije.         Mnoštvo prekrasnih riječi i milozvučnih nota uresi srca prisutnih podsjećajući ih na bezgraničnu ljubav i dobrotu našeg uzora, i našeg vodiča, i našeg šefadžije – Muhammeda (a.s.). I u jeku najljućeg dunjalučkog boja zastanimo, barem na tren, i prisjetimo se svih prelijepih poruka Božijeg miljenika Muhammeda (s.a.v.s.)...

Jer mi u Allahovom Poslaniku, uistinu, najljepši uzor imamo.

Tekst: Admir Džanko
Foto: Samir Malanović