Home » 2019 » mart » 01

Dana 28.2.2019.godine kampus "Perzijsko-bosanskog koledža sa internetom", OŠ"Đulistan" i PU"Behar" sa učenicima i profesorima povodom 1.MARTA Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine i Dana reintegracije općine Ilijaš održali su defile gradom, položili cvijeće na Centralnom spomen obilježju u Ilijašu i prisustvovali otvaranju TRGA ALIJE IIZETBEGOVIĆA.

Pitao jednom tako jednoga vrli pitac neki: A kto je ta šta je ta da prostiš Gdje li je ta, Odakle je, Kuda je Ta Bosna Rekti...
REFERENDUM O NEZAVISNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE OD SFR-J ODRŽAN JE 29.FEBRUARA I 1. MARTA 1992.GODINE.
REFERENDUMSKO PITANJE JE GLASILO:"JESTE LI ZA SUVERENU I NEZAVISNU BOSNU I HERCEGOVINU, DRŽAVU RAVNOPRAVNIH GRAĐANA, NARODA BOSNE I HERCEGOVINE-MUSLIMANA, SRBA, HRvATA I PRIPADNIKA DRUGIH NARODA KOJI U NJOJ ŽIVE."
NA REFERENDUM SE ODAZVALO 64,31% GRAĐANA SA PRAVOM NA GLASA. ČAK 99,44% SE IZJASNILO ZA SUVERENU I NEZAVISNU BOSNU I HERCEGOVINU.
NAKON REFERENDUMA AGRESORSKE PARAVOJNE FORMACIJE POSTAVLJAJU BARIKADE U SARAJEVU I DRUGIM MJESTIMA. POČINJU MASOVNIJA UZNEMIRAVANJA STANOVNIŠTVA ŠIROM NAŠE DOMOVINE, A POSEBNO U ISTOČNOJ BOSNI.
POČETKOM APRILA ISTE GODINE NAŠA DOMOVINA BOSNA I HERCEGOVINA BIVA MEĐUNARODNA PRIZNATA KAO NEZAVISNA I SUVERENA DRŽAVA!
NEZAVISNA I SUVERENA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA JE 22.MAJA 1992.GODINE POSTALA I ČLAN UN-A.
VEĆ TADA OTVORENI NAPADI PARAVOJNIH FORMACIJA I SNAGA JNA-E PRERASTAJU U NAJTEŽI OBLIK AGRESIJE NA NEZAVISNU REPUBLIKU BOSNU I HERCEGOVINU. STANOVNIŠTVO BIVA IZLOŽENO DEJSTVU TEŠKE ARTILJERIJE, SNAJPERA, NAJTEŽIM OBLICIMA TORTURE, UBIJANJA, SILOVANJA, ZATVARANA I PROGONA,
ZAHVALJUJUĆI HEROJSKOM OTPORU NAŠEG NARODA USPJELI SMO SAČUVATI NEZAVISNOST I SUVERENITET NAŠE DRŽAVE.
AGRESIJA NA BOSNU I HERCEGOVINU JE ZAVRŠENA MIROM U DAYTONU 21.NOVEMBRA 1995.GODINE KOJI JE SVEČANO POTPISAN 14.DECEMBRA ISTE GODINE U PARIZU.
SKUPŠTINA REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE U SARAJEVU JE 28.FEBRUARA 1995.GODINE DONIJELA ODLUKU KOJEM JE 1.MART PROGLAŠEN DANOM NEZAVISNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE.
A zapitani odgovor njemu hitan tad dade: Bosna da prostiš jedna zemlja imade I posna i bosa da prostiš I hladna i gladna, I k tomu još Da prostiš Prkosna Od Sna...

ALI, BOSNE JE BILO, IMA JE I BITI ĆE JE!
SRETAN NAM DAN NEZAVISNOSTI NAŠE JEDINE DOMOVINE BOSNE I HERCEGOVINE!

Category: Dešavanja u školi | Views: 64 | Added by: osdulistan | Date:  | Comments (0)